Wyszukaj

sobota, 31 stycznia 2015

piątek, 30 stycznia 2015

Koktajl ananasowo-bananowy na patyku



Mamy mroźną zimę, a nam przypomina się gorące lato:) Przedstawiamy wam nasz dzisiejszy pomysł na orzeźwiający koktajl w troszkę innej odsłonie. Niesamowity na po karnawałowy poranek.


Składniki:
(na 2 porcje)


  • 100 ml maślanki
  • pół banana
  • 2 plastry ananasa
  • szczypta kardamonu
Przygotowanie:


Zmiksować wszystkie składniki za pomocą blendera.
Gotowy płyn przelać do pojemniczków na lody. Zamrozić. Koktajle powinny być gotowe do podania po około 2h, w zależności od zamrażarki jaką posiadacie. By bezkolizyjnie wyjąć zamrożony koktajl z opakowania, należy wstawić opakowanie pod delikatny strumień ciepłej wody.

Smacznego :)





czwartek, 29 stycznia 2015

Jak namalować frytki; Timelapse

















Zapraszamy do subskrypcji kanału Vogetville na Youtube:
 https://www.youtube.com/channel/UCZJu3Zv7mBIw7VpTQy-SS2A

Faszerowane papryki



 Składniki:
  • 4 Papryki
  • 1 posiekana cebula
  • 2 posiekane ząbki czosnku
  • 2 łyżki oliwy z oliwek
  • 100 g kaszy gryczanej
  • 100 g przecieru pomidorowego
  • 1 łyżka śmietany
  • pieprz i sól do smaku
  • 100 g mięsa mielonego
  • świeża natka pietruszki
Przygotowanie:

Rozgrzać piekarnik do 200 stopni.
Papryki umyć, odkroić wierzchołki i usunąć gniazdka nasienne.
Tak przygotowane papryki układać na blasze wyłożonej papierem
 do pieczenia.
Papryki polać oliwą z oliwek i wstawić do piekarnika aż zmiękną (trzymać w piekarniku około 20-30 minut).

Farsz: Na oliwie z oliwek zeszklić cebulę, dodać przyprawy i czosnek. Następnie dodać mięso i przecier pomidorowy. Gdy mięso będzie gotowe, zestawić z ognia i dodać śmietanę. Wymieszać dokładnie.

Ugotować kaszę gryczaną, odcedzić i dodać do farszu razem z natką pietruszki- wymieszać.
Gdy papryki będą gotowe, nakładać do środka farsz i przykrywać wierzchem papryki. Podawać na ciepło.

Smacznego :)





środa, 28 stycznia 2015

Jak namalować czekoladowe ciastko;Timelapse

















Kolejny filmik z serii Timelapse, Jak namalować ciastko czekoladowe. Zapraszamy na kanał YouTube Vogetville i zachęcamy do subskrypcji kanału.

Tricksteryzm w malarstwie Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego) na wybranych przykładach






Trickster czasem kocha czasem nienawidzi jak każdy człowiek kocha też rozrywkę i zabawę. Tricksterzy mogą być głupcami albo mędrcami, jak w życiu, jednak jest coś co sprawia, że postać ta w sztuce i mitologii przedstawiona jest w zupełnie innym świetle. Jest to mianowicie kwestia ambiwalencji trickstera. Jest zazwyczaj i dobry i zły. Posiada w sobie spokój ale i czynniki , które sprawiają że czujemy lęk; jest mędrcem i głupcem, jest nie tyle człowiekiem, co tworem który łamie zasady ale i dba by nie została naruszona ciągłość cyklu tworzenia i niszczenia. W wielu mitach trickster zmienia swoją postać: kłamie, oszukuje, kradnie, sieje zamęt, ale bywa także bohaterem pozytywnym. Trickster jest typowym lekkoduchem, oszukuje i jest oszukiwany, kapryśny: daje i odbiera, bo jest pozbawiony wszelkich zasad i moralności. Trickster często przynosi również śmiech i zabawę. Trickster tworzy i niszczy. Mówi prawdę, kłamie, ale nigdy nie można być pewnym jego celów, o ile takowe posiada. Najciekawsza jest kwestia przeciwieństw-opozycji: kiedy czyni coś z egoistycznych pobudek, może pomóc wszystkim wokół, a gdy jest altruistą, przynosi zniszczenie. Zaciera granice między diametralnie przeciwstawionymi pojęciami - złem i dobrem, głupotą i mądrością, pychą i pokorą. Wyraźnie odcina się od reszty społeczeństwa, najczęściej z własnej woli, lubi samotność. Przez co jest usytuowany na marginesie społeczeństwa, z którego, ma się wrażenie chciałby najchętniej uciec, by nie wpisywano go w żadne nawet skrajne ramy społeczne. Trickster korzysta z jakiś nadprzyrodzonych zdolności-magii, które doskonale ukazują jego zmienną i niezrozumiałą naturę, ciągle bawi ale i zaskakuje. Tricksterem może być: bóg, bogini, duch, śmiertelnik, czy też niecodzienny dziwny byt, a jego najważniejszą cechą jest małe poszanowanie reguł społeczności, praw natury, czasem również honoru, nie wspominając o poszanowaniu reguł fair play.
         autoportret
         pastel na kartonie

Stanisław Ignacy Witkiewicz - Witkacy (fuzja imienia i nazwiska) był człowiekiem wszechstronnie uzdolnionym. Malarz, portrecista, aktor, reżyser, człowiek o nieprzeciętnej inteligencji i dużej wrażliwości, filozof, teoretyk sztuki. Urodził się w Warszawie 24 lutego 1885 r., zmarł 18 września 1939 r. w Jeziorach na Polesiu. Jego rodzicami byli: wybitny krytyk literacki, pisarz i malarz Stanisław Witkiewicz oraz nauczycielka muzyki Maria z Pietrzkiewiczów. Dzieciństwo i młodość spędził w Zakopanem, zdobywając wiedzę pod kierunkiem ojca i jego przyjaciół. Gdy Witkacy miał osiem lat pisywał już dramaty pod wpływem Szekspira. Jego dojrzałe i jednocześnie trudne teksty stały się źródłem refleksji filozoficznych, a także inspiracją dla wielu literatów. Uczył się gry na fortepianie. Uwielbiał przyrodę i królową nauk- matematykę. Witkacy był niezwykłym dzieckiem o niesamowitym talencie. Osobowość Witkacego kształtowało środowisko wybitnych ludzi tego czasu, którzy bywali w rodzinnym domu pisarza, między innymi: Stefan Żeromski, Henryk Sienkiewicz. Po zdaniu matury . Stanisław Ignacy wyjechał do Krakowa. Studiował malarstwo u Jana Stanisławskiego i Józefa Mehoffera. Nie ukończył jednak studiów. Od 1901 r. wiele podróżował (Petersburg, Włochy, Niemcy, Francja, Anglia). Wielką rewolucję w postrzeganiu Witkacego spowodowało zapoznanie się z twórczością dwóch wspaniałych, wielkich artystów: Picasso i Gauguin. Ich sztuka zarysowała poglądy na sztukę i ukształtowała twórczość Witkacego.

"Stosunek Witkiewicza tak do sztuki, jak do życia jest zasadniczo tragiczny, ale wyraża się w jakiejś wściekłej farandoli maszkar, stworów szczerzących zęby w poczwarnych uśmiechach, to znów mówiących słowa, które wtrącają w zadumę, aby z niej zbudzić raz po raz brutalnym zgrzytem. A wszystko razem to jakiś olbrzymi "kabaret metafizyczny", w którym kulisami wieczność, a pajacem dusza ludzka, wciąż ta sama, wciąż jedna pod pstrokacizną kostiumów. Teatr Witkiewicza jest na wskroś egzotyczny. To wciąż on sam, chodząc na głowie z dziwacznie wykrzywioną twarzą, podkłada Hamletowe "być albo nie być" pod melodie wszystkich murzyńskich jazzbandów; a dookoła niego podryguje rój masek żyjących upiornym refleksem jego życia. [...] Mam wrażenie, że sprawy społeczne obchodzą go w gruncie rzeczy dość mało; istotą dramatu jest dlań zawsze łamanie się wewnętrzne, zmaganie się człowieka z samym sobą i miażdżącym go faktem istnienia." (Tadeusz Boy Żeleński "Kurier Poranny" 1925 nr 57)

Bajka
Płótno, olej
74,5 x 150 cm

1918-1924,Witkacy był członkiem i teoretykiem grupy Formiści. Stworzył teorię Czystej Formy po czym namalował ogrom kompozycji olejnych i napisał prawie wszystkie dramaty, wedle stworzonych przez siebie reguł. Obie dziedziny twórczości artysty były ze sobą ściśle związane — przenikały się i uzupełniały. Sztuki teatralne: udramatyzowane, ożywione niejako wizje malarza, i odwrotnie — obrazy stanowią często wizualny zapis pomysłów dramaturga. Jednym z przykładów oryginalnego malarstwa, ujętego w ramy Czystej Formy jest Bajka, kompozycja namalowana najprawdopodobniej w związku z pisaną w tym samym czasie sztuką teatralną „Kurka wodna”. Główna postać obrazu odpowiada opisowi głównej postaci dramatu Edgara Walpora, to co widzimy zaś poza nią fantastycznej scenerii innych utworów dramatycznych Witkacego, w których występują podobne do ptaków "potwory" (np. "monstrumki" w Janulce, córce Fizdejki).



Kompozycja
1922. Olej na płótnie. 91 x 115 cm.
Muzeum Narodowe, Kraków.

W pracach malarskich Witkacego istotny jest sam układ barw i kształtów, nie zaś przedmioty przez nie sugerowane. Niezwykłość, dziwaczność, oniryczność, niespodziewany, zaskakujący, szokujący charakter, nie zaś - "życiowe", psychologiczne, ideowe, społeczne treści. Ludzie początków XX wieku poczuli nagle wzmożona potrzebę estetyczną, środki, jakimi posługiwali się dawni twórcy, przestały im wystarczać. Zdaniem Witkiewicza malarstwo nowoczesne musi zawierać w sobie deformacje przedstawianego przedmiotu. Musi deformować zarówno logikę akcji, jak psychologię postaci, dążyć zatem w kierunku bezsensu - na to, aby jego dzieło mogło wywołać efekt Czystej Formy i w ostatecznym rozrachunku uczucia metafizyczne. Witkacy staje się czarodziejem, wyczarowującym swój własny świat: ambiwalentny, dziki, nieokiełznany, istniejący na pograniczu snu i rzeczywistości "na niby", której umowność i pewna jak gdyby tandetność są celowo podkreślane. Elementy grozy, brutalności, okrucieństwa, przedstawione w sposób karykaturalny-prześmiewczy, typowo tricksterowy. Nie przedstawia on żywych ludzi ale raczej, jak gdyby stworzenia eksperymentalne niekiedy wtapia je w tło tak ukochanej przez niego przyrody. Przedziwne picassowskie postaci na typowym Gauguinowskim tle, z najważniejszą bo dominującą w tej quasi-fuzji, duszą Witkacego.
W sztuce portretu, bardzo charakterystyczne jest dla Witkacego przedstawienie bądź całej postaci, bądź samego popiersia średniej wielkości, tudzież twarzy osoby portretowanej frontalnie lub en trois quarts. Wszędzie jednak dodaje odrobinę tricksterowskiej pikanterii. Witkacy wobec kłopotów finansowych wynikających z braku uznania dla jego pół abstrakcyjnych obrazów olejnych oraz nikłego zainteresowania publiczności jego twórczością dramaturgiczną, założył jednoosobową Firmę Portretową "S. I. Witkiewicz" z własnym, wydrukowanym Regulaminem, któremu towarzyszył cennik.

Papier, pastel
115,5 x 184 cm


Niezwykły jest portret Grossmanowej, ma znaczne rozmiary i ukazuje modelkę w całej postaci, na tle fantastycznego pejzażu, z wizerunkiem artysty malującego klientkę. Witkacy zaznaczył swoją niezależność od wymagań zamożnej klientki, której mąż był właścicielem fabryki guzików. Dodał więc swój autoportret z łobuzerską miną i ukrytą za plecami lewą reką z dłonią zaciśniętą w pięść. Całej zaś scenie portretowania nadał dodatkowy sens. Właściwy portret został wykonany w tzw. typem wylizanym, polegającym na fotograficznym podobieństwie modela, typ A, natomiast "portret w portrecie" prezentowany przez artystę na sztalugach na drugim planie oznaczony jest literą D i spełnia założenia tego typu. Przedstawia on ekspresyjnie przetworzoną twarz kobiecą będącą właściwie nie tyle portretem, co samodzielną kreacją artystyczną, realizującą teorię Czystej Formy. W ten sposób artysta zademonstrował nie tylko swój pogląd na dwulicowość rozkapryszonych kobiet, ale przede wszystkim pokazał umowność procesu twórczego, którego efekty zależą od przyjętej konwencji. Ujęcie dwóch różnych portretów tej samej osoby w jednej kompozycji prezentuje wielopoziomową grę konwencji, świadomie ukazuje oszustwo sztuki, całkowicie pokazując intencje artysty, który nie pragnie wiernie odtwarzać świata, nawet jeżeli maluje go realistycznie. Za każdym razem tak jak trickster tworzy go na nowo, według przyjętych przez siebie założeń. Fałsz kobiety jest zderzeniem dwóch, nawet więcej, światów, przy czym nie wiadomo do końca, który z nich jest prawdziwy, tak, jak nie możemy mieć pewności, który z portretów modelki jest portretem właściwym.


Kompozycja z portretem podwójnym Marii i Włodzimierza Nawrockich
1926 . pastel na papierze . 90 x 100

Kobieta przedstawiona jest w sposób realistyczny, światłocień, gradacja barw, zachowanie proporcji, skróty perspektywiczne, zaś jej mąż w tle jest jakby z innego świata: magicznego, baśniowego, zdeformowana twarz, nierealistyczne kolory, szybka, ostra ekspansywna kreska, brak gradacji koloru, czy światłocieniu(Czysta Forma, abstrakcja). Spokój, opanowanie kobiety i dzikość mężczyzny. Kontrast błękitu z czerwieniom. Idealny przykład tricksteryzmu w malarstwie Witkacego.


Portret Tadeusza Ficowskiego
Portret zewnętrzny i wewnętrzny osoby portretowanej.
1929 . pastel na papierze . 63.5 x 48.5

Delikatność przedstawienia, a zadziorna kreska; minimalny cień, kontrast barwy(bardzo częste połączenie barw ekspansywnej czerwieni z błękitem, drugoplanowych: ultramaryny, czy błękitu paryskiego, sienny , ochry, cytrynowej żółci, seledynu-olej na kanwie i pastel na papierze; często faktura naznaczona jest na biało w przedstawieniach postaci odmienionej- „złej”, zdeformowanej-w przedstawieniach pastel na papierze).


Pejzaż australijski.
1918. Węgiel, pastel, papier. 48,5 x 62 cm.

Podróże do Australii zaowocowały wyśmienitymi pracami, zupełnie odmiennymi niż dotychczas przedstawione. Są one przykładem Trickstera- człowieka odwzorowującego rzeczywistość, pozytywnego, widzącego piękno w otaczającym go świecie.
Legenda Witkacego, twórcy oryginalnego, niezwykłego, szalonego, pijaka, narkomana i samobójcy, pod wpływem dojrzałych interpretacji jego wypowiedzi. zmieniło się postrzeganie Witkacego. Daleko od tej negatywnej legendy odbiegają wspomnienia jego żony, która z tolerancją przyjęła zainteresowanie męża inną kobietą, eksperymenty ze środkami odurzającymi, które opisywał. Tworzone przez niego notatki na obrazach to nazwy narkotyków i środków odurzających pod wpływem których tworzył dane dzieło. Twierdził, że to robi by chronić przed nimi innych. We wspomnieniach żony przeczytać można także o ogromnej erudycji i pracowitości Witkacego, jego wielkim umiłowaniu i szacunku do przyrody, (przyroda widoczna jest na niemal każdej jego pracy plastycznej), znajomości języków obcych (angielski, francuski, niemiecki, rosyjski), zainteresowaniu wieloma dziedzinami nauki i literaturą (m.in. W. Szekspir, J. Słowacki, B. Prus, T. Miciński, J. Conrad, J. Kaden-Bandrowski, K. I. Gałczyński, B. Schulz), trwałości i bezkompromisowości poglądów. Chociaż Witkacy był kontrowersyjną postacią życia malarskiego i literackiego zasłużył sobie niewątpliwie na opinię artysty oryginalnego, przemawiającego do odbiorcy nowym językiem sztuki malarstwa i literatury.
Nie ma bardziej ambiwalentnego archetypu niż trickster - i nie ma takiego, który przyciągałby więcej uwagi, który by bardziej niepokoił i fascynował. Teraz my śledzimy z zapartym tchem ślady-wartości etyczne pozostawione przez Witkacego, czytając jego utwory, podziwiając jego malarską kreskę.

To chyba wystarczy, nieprawdaż? Co mam jeszcze zrobić? Cóż mógłbym jeszcze dodać. Wszystko zostało powiedziane.” Picasso.


Autor tekstu: K.Wójcik dla Kreatywnepiny.pl
Treść tekstu jest chroniona prawami autorskimi, jakiekolwiek wykorzystanie tekstu w celach nieznanych autorce będą skutkować wezwaniem do zapłaty oraz przesłaniem informacji do najbliższego sądu rejonowego w celu uzyskania odszkodowania;
Czytelniku: szanuj cudzą pracę i przestrzegaj praw autorskich!

Jesli chcesz wykorzystać ten bądź inny tekst znajdujący się na stronie, użyj zakładki kontakt i prześlij swoją propozycję dla autora.

Bibliografia:

1. Błoński Jan, Witkacy na zawsze, Kraków, 2003
2. Tadeusz Boy Żeleński, Kurier Poranny, 1925 nr 57
3. pojęcie trickster
4. Altruizm to bezinteresowna troska o dobro innych, nie kierująca się interesem własnym,
sobkowstwem i egoizmem.
5. elementy biograficzne i zdjęcia

6. Ingo F. Walter, Picasso, Warszawa, 2005 

Koktajl jagodowo- truskawkowy

W dobie Walentynek, diet i szybkiego życia. Śniadanko dla ukochanej osoby musi być przepełnione miłością i afrodyzjakami, a do tego musi być jeszcze zdrowe i lekkie.

Koktajl będzie tutaj najszybszym rozwiązaniem, a że truskawka ma podobno ogromną moc, zapraszamy do skosztowania nowego przepisu na ''miłosny'' koktajl jagodowo-truskawkowy.

Truskawka zawiera cenne substancje: antocyjany, witaminę C (i tutaj ciekawostka, truskawka posiada więcej witaminy C niż bardzo kojarzona z tą witaminą cytryna), fosfor, żelazo, bromelinę


Czarne jagody, oczyszczają zaś od środka, działa tutaj intensywnie barwnik: myrtillina, który tak mocno barwi nam język przy jedzeniu jagód. Na 100 g przypada 37 kcal. Czarne jagody dobrze działają na jelita, zapobiegają zapaleniom i wstrzymują rozwój bakterii. Dodatkowo w bardzo łagodny sposób pobudzają trawienie.

Zapraszamy więc do spróbowania tej zdrowej miłosnej fuzji jagody z truskawką:




Składniki:

(na 2 porcje)


  • 1 banan
  • 2 duże truskawki
  • 2 garście jagód
  • 2 szklanki schłodzonej maślanki

Przygotowanie:

Wszystkie składniki zmiksować w blenderze, aż do otrzymania
gładkiego płynu.


Smacznego :)





Batonik żurawinowo-orzechowy

Dziś na talerzu żurawina. Chociaż żurawina rośnie w Polsce, nie cieszy się u nas zbyt dużym zainteresowaniem, a szkoda. Ma ona wiele właściwości przeciwnowotworowych. Wspomaga również walkę z otyłością i jest nieodzownym pomocnikiem przy zapaleniu nerek.

Szklanka jagód żurawiny dostarcza:


  • 3,2 g błonnika
  • 30 mg witaminy C
  • witaminę B1 oraz B2
  • sole mineralne między innymi: fosfor, miedź, wapń, jod, kwas cytrynowy i jabłkowy

Żurawina długo utrzymuje świeżość. Po zerwaniu przechowa się ją w lodówce do 6 tygodni, w zamrażalniku nawet rok. Jest to zasługą kwasu benzoesowego, który jest naturalnym konserwantem.

Żurawina obniża ryzyko zawałów serca, zapobiega niektórym nowotworom. Zmniejsza ryzyko miażdżycy i chorób układu krążenia. Zalecana się przy chorobach związanych z wrzodami, chorobami układu moczowego, ale również powinno się ją spożywać na zdrowe i mocne tętnice.
Regularne picie soku żurawinowego pozwala zapobiec powstaniu kamieni nerkowych.

Może i nie miło wspominać przed podaniem pysznego przepisu o chorobach. Ale pamiętajmy, że lepiej wiedzieć co można zrobić by zdrowo i dobrze się odżywiać, bo w dobie fast foodów nikt nie zadba o nas tak dobrze jak my sami. Sprawdzajmy więc ulotki na opakowaniach w sklepie i wybierajmy tylko te produkty które mają wartościowe składniki.

Dzisiaj żurawina jest w parze z orzechem włoskim i cynamonem któreż to są bardzo mocnymi afrodyzjakami. Zbliżają się Walentynki, a że od choroby do miłości- podobno największej wirusowej choroby świata jest niedaleka droga, zapraszamy do sprawdzenia na własnej skórze co wyjdzie z tego połączenia. 

A oto przepis na chrupiącą przekąskę z żurawiną:





Składniki:


  • 2 szklanki pokruszonych krakersów
  • 8 łyżek roztopionego masła
  • 1/3 szklanki cukru
  • 1/2 szklanki mąki
  • 3/4 łyżeczki cynamonu
  • 1 i 1/2 szklanki suszonych żurawin namoczonych w rumie (bądź innym alkoholu)
  • 1 i 1/2 szklanki wyłuskanych orzechów włoskich- grubo siekanych
  • 3/4 szklanki syropu (cukier-woda 1:1)

Przygotowanie:

Pokruszone krakersy zmiksować z masłem i cukrem na jednolitą masę. Wylepiamy nią blaszkę o wymiarach 30 na 20 cm. Blaszkę należy posmarować tłuszczem. Mąkę mieszamy z cynamonem i żurawinami, dodajemy orzechy- grubo siekane i zalewamy wszystko syropem, delikatnie mieszamy.
Masę wykładamy na przygotowany wcześniej spód. Pieczemy około 25 min w temperaturze 180 stopni. Kroimy na równe niewielkie porcje dopiero po ostudzeniu.

Smacznego :)





wtorek, 27 stycznia 2015

Grzany cydr z pomarańczą





Składniki:

(na 2 porcje)

  • pół litra cydru
  • 4 plasterki pomarańczy
  • laska cynamonu
  • 4-5 goździków
Przygotowanie:


Wszystkie składniki włożyć do garnuszka, podgrzewać na małym ogniu przez:5-10 minut. Uważać by nie zagotować piwa(nie doprowadzić do wrzenia), a tylko je podgrzewać.

Ciepłe piwo przelewać do szklanek, dekorować plastrem pomarańczy

Smacznego :)


Herbata imbiorowa




Bardzo prosta w przygotowaniu herbata imbirowa. Bardzo mocno rozgrzewająca i aromatyczna. Herbata imbirowa ma wiele pozytywnych właściwości. Działa bowiem odtruwająco i poprawia krążenie. Leczy kaszel, gorączkę oraz nudności. Poprawia koncentracje i wspomaga spalanie tłuszczu, więc jest bardzo przydatna podczas dni diety, czy w czasie egzaminów.

A oto i przepis:

Składniki:


  • szklanka wrzątku
  • 3 plasterki obranego imbiru
  • 2 plasterki cytryny
  • 0,5 łyżeczki miodu

Przygotowanie:

Wszystkie składniki włożyć do szklanki, zalać wrzącą wodą, wymieszać. Zaparzać około 2-5 minut pod przykryciem.



Smacznego :)




Jak namalować Kanapkę Drwala; Timelapse



Kolejny z serii filmik timelapse, Zachęcamy do subskrypcji kanału Vogetville na Youtube i zapraszamy do odwiedzenia i polubienia strony Vogetville na facebooku: https://www.facebook.com/pages/Vogetville/1480674998887411?fref=ts


poniedziałek, 26 stycznia 2015


Pierniczki serduszka


Pierniczki z czerwoną masą cukrową idealnie sprawdzą się na świątecznym stole, ale również jako Walentynkowa dekoracja, czy prezent.

Składniki: 

  • 250 g mąki
  • 150 g miodu
  •  50 g cukru pudru
  • 50 g masła
  •  1 jajko
  • 3/4 łyżeczki sody oczyszczonej
  • około 20 g przyprawy do piernika (opcjonalnie imbir pomieszany z cynamonem)
  • 2-3 łyżeczki kakao
Do dekoracji:

  • czerwona masa cukrowa




Przygotowanie: 

1. Podgrzać masło razem z miodem, po ostudzeniu wymieszać z resztą składników.
2. Wałkować na grubość 2-3 mm.
3. Dekorować dopiero po ostudzeniu
4.Masę cukrową wałkować na grubość 1-2 mm, opruszając cukrem pudrem by masa nie przykleiła się do podłoża. Masę przykleić do ciasteczka za pomocą wody.


Piec 8-10 minut w temperaturze 180 stopni.



Smacznego :)





DIY ciasteczka prezenciki- idealne na święta, urodziny bądź Walentynki



Niesamowitym sposobem na powiedzenie komuś kocham Cię są ciasteczka, słodkie i pyszne. Ale jeszcze oryginalniejszym sposobem jest ich dekoracja. Zapraszamy na krótkie DIY jak zrobić pyszny ciasteczkowy prezencik


Potrzebne będą:

  • ciasteczko okrągłe
  • masa cukrowa: różowa i czerwona
  • woda- do klejenia
  • pędzelek bądź szpatułka do nakładania wody
  • nożyk do cięcia 
  • wykałaczka bądź patyczek do szaszłyków do szczegółów 





Smacznego :)

DIY ciasteczka bałwanki



Potrzebne będą:

  • okrągłe ciasteczka
  • czerwona masa cukrowa- na szalik i nos
  • biała masa cukrowa- na bałwanka
  • kawałki deserowej czekolady-na oczy i węgielki
  • odrobina wody do sklejania masy cukrowej
  • szpatułka bądź pędzelek do nakładania wody
  • mały nożyk do wycinania części






Smacznego :)

DIY ciasteczka reniferki




Potrzebne będą:



  • ciasteczka okrągłe
  • czerwona masa cukrowa - do nosków
  • deserowa czekolada ( rozpuszczona w kąpieli wodnej)
  • wykałaczka bądź patyczek do szaszłyków do narysowania rogów  i oczek
  • odrobina wody do przyklejenia i nabłyszczenia noska



Smacznego :)

DIY ciasteczka Mikołajki


Mikołajki do czas obdarowywania prezentami, małe upominki tym bardziej, że zrobione własnoręcznie nabierają szczególnego znaczenia. Przesyłamy wspomnienia z mikołajek i mamy nadzieję, ze za rok ten sposób na dekoracje ciasteczek mikołajkowo - świątecznych przyniesie wam niesamowitą frajdę, a Waszym najbliższym smaczny upominek :)


Potrzebne nam będą:


  • barwniki spożywcze: żółty, czerwony - do uzyskania masy różowej (kolor skóry- mieszamy krople czerwoną i żółtą z odrobiną białej masy cukrowej)
  • masa cukrowa czerwona i biała
  • ciasteczka okrągłe (przepis na ciasteczka sugar cookies znajdziecie w dziale: PRZEPISY-> DESERY)
  • szklankę średnicy 5-6cm do wycinania elementów
  • szpatułkę bądź pędzelek do nakładania wody
  • wykałaczka, bądź patyczek do szaszłyków
  • odrobinę wody (pamiętajmy by masę cukrową zawsze zwilżać wodą, by mogła przykleić się do powierzchni)









Smacznego :)

Mintaj w migdałach



Mintaj jest rybą słodkowodną z zimnych wód mórz Pacyfiku, od Japonii, wody Kalifornii po cieśninę Beringa. Największe okazy dorastają nawet do 80 cm długości.


Dziś przedstawiamy tą smaczną rybkę w wydaniu specjalnym pod migdałową kołderką na poduszce z chleba typu włoskiego. Zapraszamy:


Składniki:


  • filet z mintaja
  • roztrzepane duże jajko (bądź 2 małe)
  • pieprz i sól do smaku
  • świeży koperek
  • mąka
  • bułka tarta
  • migdały w płatkach
  • por
  • plaster cytryny
  • chleb typu włoskiego
  • świeża bazylia do przystrojenia

Przygotowanie:

Roztrzepać jajko z solą, pieprzem i świeżym koperkiem. Filet obtoczyć w jajku, a następnie położyć na nim plastry pora, kolejny raz obtoczyć w jajku i na koniec posypać bułką tartą z obu stron.  Obtoczyć raz jeszcze w jajku, posypać delikatnie mąką, a następnie płatkami migdałów. Układać na rozgrzany tłuszcz. Smażyć na małym ogniu przez kilka minut.

Podajemy na grzance z chleba typu włoskiego bądź z ciabattą  z dodatkiem cytryny oraz świeżych liści bazylii.


Smacznego:)







Zimowa herbata z pomarańczą i suszonymi jabłkami







Za oknem śnieg, a my myślimy tylko o tym żeby się ogrzać. Czemu więc zima ma kojarzyć się z uciążliwym zimnem i nieprzyjemnościami. Lepiej myśleć pozytywnie i skoncentrować na drobnej przyjemności jaką daje nam ta nieokrzesana i uszczypliwa pora roku. Przedstawiamy wam dzisiaj taką małą przyjemność: Zimową herbatkę o intensywnym i aromatycznym smaku. Herbata ta jest z dużą dawką zdrowych i przepełnionych witaminami owoców, których wspomniany powyżej 'aromat'dopełniają przyprawy korzenne. A oto przepis, bo po co czekać dłużej na to co dobre:

Składniki:

  •  pół pomarańczy pokrojonej w plastry
  • 4 plasterki suszonego bądź świeżego jabłka
  • 1 gwiazdka anyżu
  • 1 laska cynamonu (opcjonalnie szczypta cynamonu w proszku)
  • odrobina startego świeżego imbiru (opcjonalnie szczypta imbiru w proszku)
  • 5 torebek herbaty czarnej (może być również 2-3 łyżki herbaty czarnej sypanej-należy jednak uważać ponieważ herbata sypana jest znacznie bardziej intensywna w smaku)
  • około 3-4 szklanki wody
Przygotowanie:

W garnuszku nastawiamy wodę. Do gotującej się wody dodajemy plasterki jabłka i gotujemy je przez moment (suszone aż do momentu kiedy napiją się wody i napuchną, świeże przez 2-3 minuty). Następnie dodajemy pomarańczę, imbir, cynamon oraz gwiazdkę anyżu. Gotujemy do momentu aż jabłka zmiękną a pomarańcza troszkę wypłowieje. Następnie dodajemy herbatę i gotujemy jeszcze przez przez około 1-2 minuty.

Herbata jest bardzo aromatyczna, rozgrzewająca i pięknie pachnie :)

Dla kochających słodkości, polecamy osłodzić herbatę odrobiną miodu


Smacznego :)





niedziela, 25 stycznia 2015

Karp pieczony, faszerowany




W nurcie wrzucania przepisów, aktualizujemy również przepisy świąteczne, które niedawno za nami, a czujemy się jakby były wieki temu, tu nasuwa się niesamowita ciekawostka odnośnie tradycji 'naszego' polskiego karpia. Każde dziecko zapytane o to skąd wziął się karp na naszym wigilijnym stole, odpowiada, iż jest to wielowiekowa tradycja, gdyż takie historie słyszy przecież każdy z nas przy najważniejszej kolacji w roku. Ale rzeczywistość jest zgoła inna. Wedle faktów udostępnionych przez prasę komunistyczną z lat 50-tych zeszłego stulecia okazuje się, że to właśnie wtedy nasz 'tradycyjny' karp pojawił się na naszych wigilijnych stołach. Więc choć karp, jako ryba znany był Polakom już w XII wieku i owszem był jadany na co dzień, to na stołach wigilijnych jako najważniejsze danie pojawił się dopiero jako 'remedium' braków na świąteczne zapotrzebowanie w latach 50-tych ubiegłego wieku. Ówczesny minister przemysłu: Hilary Minc wprowadził karpia do wigilijnego jadłospisu hasłem projektu: ''Karp na każdym polskim wigilijnym stole''. Był rybą tanią, łatwo dostępną, łatwą do hodowania i idealnie przyjął się we wczesnym PRL, zajmując miejsce królującego wcześniej na polskich stołach solonego śledzia. Łuska karpia, zostawiona na stole, miała symbolizować bogactwo dla całej rodziny.

Musimy pamiętać, że Karp ma dużo cholesterolu, więc jest niewskazany dla osób mających problemy z ciśnieniem, krążeniem krwi, czy dla cukrzyków.

My jednak nie wątpimy, że dobrze przyrządzony karp jest idealnym królem stołu, a jako ryba jest wyśmienity. Na własnej skórze przetestowaliśmy przepis na pieczonego karpia. Pamiętajmy, że karp ma złą sławę dotyczącą posmaku mułu. My jednak idealnie sobie z tym poradziliśmy.

Niesamowita i bardzo skuteczna jest marynata z mleka i ziół. Karp idealnie wyzbywa się ów posmaku, który już nie wraca po upieczeniu.

Zapraszamy na przepyszny przepis poniżej:


Składniki:


  • Karp cały patroszony
  • oliwa z oliwek (tutaj użyliśmy oliwy z oliwek z różanym pieprzem i liściem laurowym)
  • pieprz i sól do smaku
  • ostra czerwona papryka
  • płatki owsiane- jedna garść
  • 20 g pora
  • sok z połowy cytryny
  • jedna cebula
  • 20 g selera
  • 15 g masła
  • świeży koperek
  • 30 ml mleka
  • 4 ząbki czosnku

Do dekoracji:
  •  plastry cytryny 
  • świeży rozmaryn


Przygotowanie:

Karpia przygotować do pieczenia, pozbyć się łusek i skrzeli; dokładnie wypłukać. Natrzeć karpia z wierzchu i w środku: oliwą z oliwek, solą i pieprzem, czerwoną papryką. Wysmarować karpia dokładnie od środka wyciśniętymi ząbkami czosnku. Faszerować: płatkami owsianymi i zalać odrobiną mleka, by zmiękły. Z wierzchu oraz od spodu rybę ponacinać skrzyżnie. Od wierzchniej strony w otworki włożyć plasterki masła i koperek.

Przygotowujemy farsz

Na patelnie udusić por i cebulę oraz seler z przyprawami. Gdy warzywa zmiękną, faszerujemy nimi rybę ( nakładamy je na płatki owsiane nasączone mlekiem).

Rybę następnie polewamy odrobiną mleka i zostawiamy na kolejne 20 minut, po czym skraplamy sokiem z cytryny.

Piec około 30 minut w temperaturze 180 stopni; góra-dół.

Pamiętajmy jednak by obserwować rybę, każdy piekarnik piecze inaczej, a ten wieczór jest przecież wyjątkowy :)

Rybę dekorujemy plastrami cytryny i odrobiną świeżego rozmarynu.

Smacznego :)